07. jún 2019 │ JOZEF MIKLOŠ - MUFI
V TOMTO ROKU SI PRIPOMÍNAME STÉ VÝROČIE VZNIKU PRVÝCH SLOVENSKÝCH NÁRODNÝCH SKAUTSKÝCH ODDIELOV. K TOMUTO VÝROČIU SA VIAŽE MNOHO RÔZNORODÝCH AKTIVÍT ORGANIZOVANÝCH NÁRODNOU ÚROVŇOU, OBLASŤAMI, ČI ZBORMI PO CELOM SLOVENSKU. VÝCHODOSLOVENSKÁ SKAUTSKÁ OBLASŤ K STOROČNICI VYDALA PAMÄTNÝ KOVOVÝ ODZNAK.
Prečo sa pre tento netradičný krok rozhodli?
Určitú „vinu“ v dobrom slova zmysle má v tomto prípade autor knihy Slovenská skautská symbolika Ing. Miroslav Jízný – Orim. On totiž „nakazil“ Michala Nováka – Číňana, ktorý sa dal na zberateľstvo skautských odznakov. Kedy vznikol nápad vydať odznak si z nás už nik presne nepamätá. Zrejme pri jednom z neformálnych rozhovorov o odznakoch. Len tak – mimochodom kohosi napadlo: „Čo tak v ére nášiviek vydať k jubileu pamätný kovový odznak!“ Prešiel nejaký čas, ale na odznak sa nezabudlo. Nášivky dnes „letia“ a prevláda názor, že výroba odznaku je komplikovaná a určite aj dosť drahá.
Odznak v roku 1929 navrhla legenda slovenského horolezectva
„Chrobák v hlave“ bol zavŕtaný poriadne hlboko. A prečo by odznak nemohla vydať oblasť? Boli sme si vedomí, že podobu odznaku treba najprv navrhnúť. V tom sme problém nevideli, máme predsa brata Orima a on je v tomto odborník. Potom však Číňana napadlo niečo iné. V zbierke má odznak vydaný k 10. výročiu v roku 1929. Aj návrh tohto odznaku vznikol na východnom Slovensku. Jeho autorom bol významný skautský činovník z Košíc a zároveň aj legenda slovenského horolezectva Róbert Kubín. K výročiu pribudla iba jedna nula. Čo tak v rámci kontinuity oprášiť odznak z pred deväťdesiatich rokov a upraviť na ňom iba text?
Bolo vyrobených 600 kusov v zlatej farbe
Predstavu, ako má odznak vyzerať a aký text obsahovať sme už mali. V dnešných časoch je potrebné všetko spracovať do elektronickej podoby. V tom pomohol vodca 120. zboru Jozef Lenarčič – Cichy z Humenného. Odznak graficky spracoval. Potom nasledovala ďalšia fáza. Osloviť výrobcov. Boli sme presvedčení, že ponúkané ceny budú prijateľné. A čuduj sa svete, cena za odznak zhruba zodpovedala cene nášivky. Zadanie zákazky ešte schválila oblastná rada. Neprotestoval ani oblastný ekonóm Pončo. Oblasť disponovala potrebným finančným kapitálom z voľných zdrojov. Navyše, investícia sa po predaní odznakov vráti. Odznaky vyrobila firma Gabriel ARNOLD s.r.o. Odznak bol vyrobený v náklade 600 kusov v zlatej farbe a len 20 kusov bolo vyrobených v striebristej verzii. Ale tie sú určené len pre tých, ktorí sa priamo podieľajú pri organizovaní podujatí zameraných k stému výročiu vzniku slovenských skautských oddielov.
Raz mi jeden činovník povedal, že Východoslovenská skautská oblasť je „štát v štáte“. Trochu mal pravdu. Východoslovenská oblastná rada sa neraz pustila do projektov, na ktoré si iní netrúfli. Na pôžičku kúpili chatu, aj keď vedeli, že ju pár rokov budú musieť splácať. Zapojili sa do medzinárodného projektu, či vydali knihu mapujúcu sto rokov skautingu na východnom Slovensku. Teraz oblasť vydala celoslovenský pamätný odznak. Oblasť to nerobí iba pre seba, neseparuje sa od zvyšku, ani odznak nie je iba pre Východniarov, ale pre všetkých členov Slovenského skautingu.
autor: Mufi, 7. júna 2019